Nejlepší a Nejsmutnější: Worlds 2016
- Hippo
- Nov 3, 2016
- 5 min read
Po skončení světového šampionátu jsem si připravil zhodnocení individualit na posledním světovém šampionátě. Moje hodnocení obsahuje pouze to, co jsme viděli ve hrách na světovém šampionátu. Neznamená to, že je to kvalitnější, či horší hráč.

Nejužitečnější hráči:
- CuVee(SSG) - v závěsu: Smeb, Odoamne, Duke, Looper
- Peanut(ROX) - v závěsu: Jankos, Bengi, Ambition
- Faker(SKT) - v závěsu: Crown
- Bang(SKT) - v závěsu: Ruler, PraY
- CoreJJ(SSG) - v závěsu: Wolf, GorillA

Na toplane podle mě nejvíce zářil hráč Samsungu, CuVee. Za 17 her získal celkem 16 solo killů, což je opravdu obdivuhodné, hlavně oproti takovým hráčům, jako Impact, Odoamne, či Looper. Sám přitom byl od týmu velmi málo podporován a z topařů měl třetí nejmenší podíl z týmových goldů, i přes už zmíněné solo killy. O Smebovi si povíme v části mezi zklamáními. Odoamne pozitivně překvapil a jak ve skupině tak i v play-off odehrál velmi pěkné zápasy. Stále ale bylo vidět, že oproti CuVeemu hodně ztrácel. Duke neodehrál vůbec špatný turnaj, ale jeho výkony byly přinejmenším nestabilní. V průběhu turnaje se však ustálil a ve finále se CuVeemu vyrovnal. Hlavně ve skupině a čtvrtfinále však ukázal nejeden slabý moment. Posledním zmíněným je Looper, kterému prospěla trochu prostoru, který mu dopřáli spoluhráči a výborně využíval svých výhod a trestal ztuhlé protihráče.
Z pozice junglera byl boj o první příčku opravdu vyrovnaný, ale mně osobně se nejvíce zalíbil Peanut z týmu ROX Tigers. Ve skupině držel tým nad vodou, ale jeho velké umění se ukázalo až ve čtvrtfinále, kdy naprosto přehrál Clearlova. Peanut se prezentoval skvělým mechanickým playem a agresivním pohybem po mapě. Jeho souhra s ostatními spoluhráči zachránila ROX nejednu situaci. V patách mu však bylo několik dalších. Podle mě nejlepší mimokorejský hráč na tomto turnaji, Jankos, ukázal hru, jakou od evropského junglera čekal jen málokdo. Dokázal, že patří mezi světovou špičku a svým výborným přehledem na mapě vždy ví, kdy a jak gankovat linky. Dalším jménem je Bengi, bez kterého by SKT určitě Worlds nevyhráli. Jeho zkušenosti a dlouhodobá souhra s midařem Fakerem byla pro SKT naprosto klíčová a díky jeho trpělivé a chytré hře se SKT dařilo hrát na takové úrovni, na jaké hráli. Ambition byl také výborný jungler a díky němu se SSG dostali do finále. Oproti hře v LCK o hodně zlepšil svou hru v early game a prokázal i chytrou hru. Někdy mi však hlavně v teamfightech připadal o něco slabší, než ostatní.
Znovuzískání titulu nejlepšího hráče na světě je asi dost jasným důkazem, kdo byl nejlepším midařem v letošních Worlds. Sám bůh LoL eSports, Faker, se sice neprezentoval tou nejlepší mechanickou hrou, ale rozhodně se nedá říct, že by to byla jeho slabina. Faker však našel jiné způsoby jak o sobě dát vědět. Hrál neuvěřitelně chytře a i když se na lince ne vždy dařilo, vždy se mu povedlo pomoci nějaké jiné lince či junglerovi díky jeho pohybu po mapě. V teamfightech pak na sebe často strhával pozornost a ADC týmu SKT, Bang, pak měl větší prostor rozdávat damage, což z nich udělalo nejlepší duo carry hráčů světa. Na druhém místě je jasně Crown, kterého bych označil za mechanicky nejlepšího hráče světa. Oproti Fakerovi se dokázal prosadit na lince, ale v teamfightech a hlavně pohybu po mapě výrazně ztrácel. Dalo by se tedy říct, že Faker hrál více pro svůj tým. Crown naopak velmi snowballoval sebe, ale nakonec byl o něco méně efektivní.
Bang Bang Bang! Tento hráč předvedl několik výborných her, ve kterých naprosto zářil. Některé hry z jeho strany sice nebyly zvládnuty úplně na jedničku, ale pokud se mu dařilo, byl nezastavitelný. Jeho dominantní hry byly pro jeho soupeře jistě strašidelné, protože Bang svou výhodu uměl skvěle využít a to jak na lince, tak i poté v teamfightech, kdy velmi dobře znal svoje limity a díky tomu se mohl pyšnit nejvyšší DPM(damage per minute) na turnaji(692). PraY měl také několik výborných momentů, hlavně v semifinále proti SKT a byl stabilním hráčem i ve hrách ve skupině, kdy se ROX zdáli dost na vážkách. Ruler byl podle mého dost často upozaděn svými spoluhráči, ale svým damage outputem a agresivní hrou skvěle zvedl tempo hry SSG. Osobně si myslím, že odehrál nejlepší hru ze všech ADC ve hře ve finále, kdy dostal SSG do páté hry proti SKT.
Na supportovi mě čekalo neméně složité rozhodování. Nakonec jsem si však vybral CoreJJ. Ten totiž byl opravdu nejužitečnějším. Svou přítomností zvedal konstantně výkon SSG jako celku a i hra na botlane se výrazně zlepšila. SSG hodně pomohl i svou agresivní hrou po mapě a flexibilitou v pick fázi. Velkou konkurenci mu dělal samozřejmě šampión Wolf, který také předvedl výborné zápasy. Nedokázal se ale správně přizpůsobit picku Miss Fortune a několikrát dělal menší chyby v pohybu po mapě. GorillA měl po mechanické stránce jeden ze slabších turnajů, ale na druhé straně stále předvedl zkušenou hru a jeho inovativní pick MF na botlane dostal nejednou někoho do problémů.
Největší hráčská zklamání:
- Smeb(ROX) - v závěsu: Wunder, Mouse
- Clearlove(EDG) - v závěsu: Trick
- PerkZ(G2) - v závěsu: Westdoor, Jensen
- Doublelift(TSM)
- Mithy(G2)

Smeb byl určitě v TOP 5 nejlepších toplanerech na tomto turnaji, o tom není pochyb. Neříkám, že hrál nějak otřesně, ale asi každý musí uznat, že od tohoto toplanera se čekalo více. Před turnajem byl dokonce Riot zástupci označen za nejlepíšho hráče současnosti. Takového hráče jsme však na tomhle turnaje měli možnost vidět pouze v dávkách. Jako nejlepší příklad bych označil semifinále proti SKT, kdy byl schopen mít v jedné hře skóre 7-1-8, ale v další 1-5-1. Jeho výkon byl zkrátka jako na houpačce a i když jsme viděli několik jeho silných momentů, tyto momenty jsem alespoň já od něj čekal v každé hře. Dalšími zklamáními jsou hráči Wunder a Mouse. Wunder v Evropě ukazoval velká zlepšení napříč summer splitem, ale jakmile začal hrát první hru na Worlds, jako kdyby se jeho hráčský růst vrátil zpět do spring splitu. I tehdy totiž sice měl skvělé mechaniky, ale hrál velmi hloupě a až příliš agresivně. Mouse zřejmě po příjezdu do Ameriky dostal Dyrusův syndrom, protože byl ponechán na toplane osamocen a i přesto si nedal pokoj a hrál příliš agresivně, čehož využili soupeři téměř pokaždé.
Mezi junglery jednoznačně nejvíce zklamal Clearlove. Tento hráč byl označován za nejlepšího junglera světa a to nejen mnou, ale i mnohými dalšímy. Oproti jeho výkonům v Číně to vypadalo, jako kdyby místo něj přijel úplně jiný hráč. Clearlove neměl absolutně žádný impakt na hru linek. Jeho kontrola vize a jungle byla tragická a silní soupeři jeho nedbalost dokázali snadno potrestat. Dalším zklamáním je Trick, kterému se nedařilo tak jako v EU LCS. Jeho ganky na side linky sice byly vidět, ale často nebyl na místě tehdy kdy byl potřeba a jeho práce tedy ztratila na efektivitě.
Z midařů tu mám celkem tři jména. Jako prvního musím vypíchnout PerkZe. Opět naprosto odlišná forma oproti hře v EU LCS. PerkZ očividně ztratil svou jistotu v sebe sama, protože jeho mechanická hra byla opravdu tragická, nevěděl co na mapě a jeho nemohoucnost stála G2 jakékoliv poslední naděje na úspěch. Jensen se neprosadil nijak v solo-killech a naopak byl několikrát sám zabit. Nezvládal se pohybovat po mapě tak dobře jako jeho soupeři a to Cloud 9 dost ubralo na celkovém projevu hry. Posledním midařem je taiwanská legenda Westdoor. Ten sice podle mě nehrál mechanicky ani na mapě vůbec špatně. Velké mezery však byly vidět hlavně v jeho champion poolu a myslím si, že je pro AHQ velká škoda, že nenechala hrát midaře Chawyho více her.
Z AD Carry se mi okamžitě vybavilo jen jedno jméno a tím bylo jméno Doublelift. Ten vypadal ve hře naprosto zmatený a nechával se velmi často odchycovat. Jeho hra na lince společně s Biofrostem také nebyla zrovna dvakrát chválihodná. Hraní nemobilních carry šampionů bez escapu mu očividně nesedla, čehož využili zkušení protihráči.
Ze supportů se moc zklamání neurodilo, ale pokud přeci jen vybrat jedno jméno, tak pro mě by to byl Mithy. Docela mě překvapuje, že toto jméno bylo zmiňováno pouze po troškách, protože právě od něj jsme byli zvyklí na silné mechanické i taktické výkony. Mithy však několikrát ukázal velký zmatek při svém pohybu a tradování na mapě.
Zdroje: Flickr LoL eSports
Pokud se vám článek líbil, neváhejte zanechat like na mojí fanpage na facebooku Hippoblogg. Díky za přečtení článku :)
Comments